Szkolenia i wydarzenia

Zarabianie na obrocie domami w budowie / rozbudowie / przebudowie…

 • 27.03.2020 - godz.

 • Kopernika 30, Warszawa

Adresaci

 • Pośrednik w obrocie nieruchomościami
 • Inwestor
 • Rzeczoznawca majątkowy

Szkolenie dotyczy wszystkich aspektów, które należy sprawdzić przed zainwestowaniem lub przyjęciem do pośrednictwa domu jednorodzinnego będącego w trakcie: budowy, rozbudowy, przebudowy lub remontu.

Dowiesz się jak zarabiać na takim obrocie i jak unikać niebezpieczeństw, czyli jak sprawdzić legalność i jakość prowadzonych prac i samego budynku.

Aspekt I - Formalności
Budowa, rozbudowa, przebudowa, remont to cztery różne "stany" domu, którymi zajmiemy się na tym szkoleniu. Dowiesz się:

 • Jakie są formalne różnice pomiędzy remontem, przebudową, rozbudową, budową.
 • Które z prac można wykonać bez zgłaszania, jakie trzeba zgłosić, a na co trzeba uzyskać pozwolenie.
 • Jakie dokumenty pozwalają sprawdzić legalność budowy rozbudowy, przebudowy lub remontu.
 • Jakie są obowiązki, odpowiedzialność i czego wymagać od: Inwestora, Projektanta, Kierownika Budowy, Inspektora Nadzoru i Wykonawcy.
 • Co nabywca domu w budowie powinien "formalnie przejąć" od zbywcy.
 • Jakie obowiązki, płatności i inne zobowiązanie przechodzą na nabywcę domu w budowie.


Aspekt II - stan techniczny
Zarówno Inwestor, jak i Pośrednik przyjmujący zlecenie na sprzedaż domu w budowie powinni umieć ocenić jego stan techniczny, ponieważ koszty napraw wad budowlanych mogą sprawić, że inwestycja jest nieopłacalna. To jest ważne tak dla inwestora, jak i dla pośrednika, który nie powinien marnować swojego czasu i pieniędzy na sprzedawanie czegoś, czego nikt nie będzie chciał kupić.

Oczywiście - najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie oceny stanu technicznego budynku uznanemu ekspertowi, ale... niektóre sprawdzenia może wykonać nawet laik, jeśli będzie uważać na naszym szkoleniu, na którym dowiesz się:

 • Jakie wady budynku z łatwością wykryje nawet laik pod warunkiem, że (po naszym szkoleniu) wie, na co zwrócić uwagę.
 • Jakimi sposobami niektórzy sprzedawcy usiłują ukryć wady budynku.
 • Jakie budynki mają "duży potencjał", a jakie należy omijać.
 • Jakich zapewnień sprzedającego nie należy "przyjmować na wiarę", czyli co przed sprzedażą nieruchomości powinien dokończyć jej obecny właściciel.
 •  

Aspekt III - Wycena i Koszty dokończenia inwestycji
Każdy Inwestor musi umieć oszacować przyszły zysk. Każdy Pośrednik chcący zarabiać na obrocie domami musi umieć zweryfikować czy cena podawana przez Sprzedającego odpowiada wartości rynkowej oferowanej nieruchomości.

Oba ww. oszacowania sprowadzają się do tego samego. Należy ocenić obecny stan nieruchomości i oszacować koszty prac niezbędnych do dokończenia inwestycji. Na przykład: na dwóch sąsiednich działkach stoją dwa domy wg tego samego projektu, z tym że jeden jest w stanie surowym zamkniętym, a drugi jest całkowicie wykończony. Który z nich warto kupić? Jaka powinna być różnica w cenie?

Co więcej: czasami stare domy mają duży potencjał inwestycyjny (czyli zapewnią duży zysk). Inne domy należy "omijać szerokim łukiem". O tym decyduje ich stan techniczny, położenie, konstrukcja itp. Co wybrać? O tym też się dowiesz.

Prowadzący

Tomasz Lebiedź

Wszystko, o czym mówię na szkoleniu to jak zarabiać na nieruchomościach gruntowych, doskonale znam z własnej praktyki zawodowej. W 1989 otworzyłem swoją pierwszą agencję pośrednictwa w obrocie nieruchomościami i "od zawsze" pasjonował mnie obrót nieruchomościami gruntowymi (działki i domy). Dodatkowo: - uczestniczyłem w zakładaniu Warszawskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami, - uzyskałem państwową licencję pośrednika nr 85 w Polsce, - prowadziłem i prowadzę wykłady dla studentów studiów podyplomowych organizowanych przez Katedrę Nieruchomości Szkoły Głównej Handlowej (SGH w Warszawie), oraz szkolenia na zamówienie stowarzyszeń zawodowych, banków i przedsiębiorców, - byłem Członkiem Zarządu Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości oraz - laureatem nagród państwowych i środowiskowych.